close
تبلیغات در اینترنت
معيارارزيابي واقع بينانه

موضوعات سایت
انتخابات 92 انتخابات 92
ویژه های انتخابات 92 ویژه های انتخابات 92
کاندیدهای احتمالی انتخابات کاندیدهای احتمالی انتخابات
اخبارانتخابات 92 اخبارانتخابات 92
عکسهای انتخاباتی عکسهای انتخاباتی
کاندیدهای انتخاباتی کاندیدهای انتخاباتی
ستادهای انتخاباتی ستادهای انتخاباتی
خرداد92 خرداد92
درج آگهی درسایت خرداد92 درج آگهی درسایت خرداد92
اخبار گوناگون اخبار گوناگون
خبر خبر
دکتر محمدرضاعارف دکتر محمدرضاعارف
جبهه ی حمایت از دولت روحانی جبهه ی حمایت از دولت روحانی
اعلامیه ها اعلامیه ها
آرشيو مطالب

جستجو

جستجو گر پیشرفته سایتآخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
اعلامیه ی جبهه ی مردمی حمایت از دولت روحانی اعلامیه ی جبهه ی مردمی حمایت از دولت روحانی 0 42 admin
تبریک پیروزی جناب دکتر حسن روحانی تبریک پیروزی جناب دکتر حسن روحانی 1 40 habib
دکتر عارف پیروزی دکتر روحانی را تبریک گفت دکتر عارف پیروزی دکتر روحانی را تبریک گفت 0 32 admin
آخرین نتایج شمارش آرای انتخابات آخرین نتایج شمارش آرای انتخابات 2 47 admin
شکست نظریه ی رویگردانی مردم از اصلاحات شکست نظریه ی رویگردانی مردم از اصلاحات 0 20 admin
پیشتازی حسن روحانی درانتخابات92 با اختلاف آرای بسیار زیاد پیشتازی حسن روحانی درانتخابات92 با اختلاف آرای بسیار زیاد 0 70 admin
انتظار از رئیس جمهور انتظار از رئیس جمهور 0 51 ali-444
یک وزیر سنی نام ببرید یک وزیر سنی نام ببرید 1 50 ali-444
کولر کولر 0 36 ali-444
سخنراني دكتر عارف در کرمانشاه‌+حاشیه‌ها سخنراني دكتر عارف در کرمانشاه‌+حاشیه‌ها 0 34 ahmad65
دكتر عارف و همسرش در سفر ایلام/عکس دكتر عارف و همسرش در سفر ایلام/عکس 0 70 ahmad65
اصلاح طلبی نمرده است اصلاح طلبی نمرده است 0 109 ahmad65
وقتی کاندیدها پته ی یکدیگر راروی آب می ریزند! وقتی کاندیدها پته ی یکدیگر راروی آب می ریزند! 0 55 reza
چرامسئولین با تخلفات انتخاباتی دولت برخورد نمی کنند؟ چرامسئولین با تخلفات انتخاباتی دولت برخورد نمی کنند؟ 1 77 ali-444
انتخابات انتخابات 0 25 ali-444
انتخابات 92 انتخابات 92 0 48 ali-444
توطئه ی سازماندهی شده ی سایتها و وبلاگها برای کوبیدن چهره ی هاشمی رفسنجانی توطئه ی سازماندهی شده ی سایتها و وبلاگها برای کوبیدن چهره ی هاشمی رفسنجانی 0 74 ahmad
سردار رادان : با اشراف کامل اطلاعاتی بداخلاقی‌های سیاسی را رصد می‌کنیم سردار رادان : با اشراف کامل اطلاعاتی بداخلاقی‌های سیاسی را رصد می‌کنیم 0 56 admin
استفاده از امکانات دستگاه‌های اجرایی و دولتی در تبلیغات انتخاباتی جرم است استفاده از امکانات دستگاه‌های اجرایی و دولتی در تبلیغات انتخاباتی جرم است 0 54 admin
تکمیل دومینوی امریکایی در سوریه، لبنان و عراق با انتخابات در ایران تکمیل دومینوی امریکایی در سوریه، لبنان و عراق با انتخابات در ایران 0 28 admin
جدول / گرایش سیاسی و شعارهای ۱۷ نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ جدول / گرایش سیاسی و شعارهای ۱۷ نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ 0 54 admin
آغاز تبلیغ انتخاباتی مشایی در اروپا! آغاز تبلیغ انتخاباتی مشایی در اروپا! 0 64 admin
عسل بدیعی پای صندوق رای + تصاویر عسل بدیعی پای صندوق رای + تصاویر 0 106 admin
ثبت مراسم تشییع حضرت امام خمینی (ره) در کتاب رکوردهای جهانی ثبت مراسم تشییع حضرت امام خمینی (ره) در کتاب رکوردهای جهانی 0 76 admin
ولايتي: احتمال پيوستن نفر چهارم به ائتلاف سه گانه اصول گرايان وجود دارد ولايتي: احتمال پيوستن نفر چهارم به ائتلاف سه گانه اصول گرايان وجود دارد 0 46 admin
حضور بیشتر رحیم مشایی خبر از آمدن او دارد(؟) حضور بیشتر رحیم مشایی خبر از آمدن او دارد(؟) 0 56 admin
دسته : خبر ,

معيارارزيابي واقع بينانه

حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي عصر يکشنبه در ديدار رؤساي قواي مجريه، مقننه و قضاييه، رئيس مجلس خبرگان ،اعضاي هيأت وزيران، نمايندگان مجلس، مسئولان دستگاه‌ها و سازمان‌هاي مختلف، ائمه جمعه و نمايندگان ولي فقيه در استان‌ها و فرماندهان ارشد نيروهاي مسلح در سخنان بسيار مهمي با اشاره به شرايط بي‌سابقه منطقه و جهان، تحليل جامعي از شرايط کشور ارائه و تأکيد کردند: ارزيابي واقع‌بينانه از جايگاه نظام اسلامي بعد از گذشت 32 سال نشان مي‌دهد، کشور اکنون به دستاوردها و پيشرفت‌هاي بزرگ و غيرقابل تصوري رسيده که اميدبخش و زمينه‌ساز براي ادامه حرکت شتابان به سمت قله‌ها هستند و در کنار آن ها نيز اولويت‌ها و فهرستي از کارهاي انجام نگرفته وجود دارند که بايد با همدلي، وحدت، کار و تلاش شبانه‌روزي، ايستادگي بر اصول و ارزش‌ها و با استفاده از اعتماد کم‌نظير مردم به نظام و اعتماد به نفس ملي بالا در ميان جوانان، از فرصت‌هاي موجود حداکثر استفاده را کرد و ايران اسلامي را به جايگاه شايسته خود در منطقه و جهان رساند.

ايشان ارزيابي صحيح از شرايط کشور را مستلزم نگاه واقع‌بينانه و پرهيز از يکسونگري دانستند و افزودند: در بررسي شرايط کشور، بايد هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف را ديد و از نگاه منفي و يا نگاه مثبت مطلق پرهيز کرد.

متن کامل بيانات رهبر معظم انقلاب در ديدار روساي قوا و کارگزاران نظام به نقل از پايگاه اينترنتي دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت ا... العظمي خامنه اي (khamenei.ir)در پي مي آيد:


بسم‌ا...‌الرحمن‌الرحيم الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام على سيدنا و نبينا ابى‌القاسم محمد و آله الأطيبين الأطهرين المنتجبين سيما بقيةا... فى الأرضين.

به برادران و خواهران عزيز، مسئولين زحمتکش و دلسوز کشور خوشامد عرض مي‌کنم؛ ان‌شاءا... خداوند اين ماه شريف را بر همه شما و بر ملت ايران مبارک بفرمايد. خدا را سپاسگزاريم که يک سال ديگر به ما فرصت و مهلت داد تا باز بتوانيم اين مجلس صميمى و گرم را تشکيل بدهيم و درباره مسائل مبتلابه و مهم کشور مطالبى را بشنويم و بگوئيم.

من عرايضم را به سه قسمت تقسيم مي کنم: بخش اول، تذکراتى است که در درجه اول خود اين حقير احتياج دارم به اين که به اين تذکرات توجه کنم، که ان‌شاءا... الهام از معنويت ماه رمضان باشد. يک قسمت هم درباره‌ مسائل کشور با يک نگاه کلى‌ترى است. در قسمت آخر هم اگر ان‌شاءا... وقت شد، يک اشاره‌اى به مسائل حول و حوش خودمان و مسائل منطقه خواهيم کرد.


روزه را به چشم يک تکليف نگاه نکنيد؛ به شکل يک تشريف و تکريم نگاه کنيد

مرحوم حاج ميرزا جواد آقاى ملکى تبريزى - عارف معروف و مشهور و فقيه بزرگوار - در کتاب شريف «المراقبات»شان مي فرمايند: روزه يک هديه الهى است که خداى متعال اين را به بندگان خود و به مؤمنين هديه کرده است. تعبير ايشان اين است که: «الصوم ليس تکليفا بل تشريف»؛ روزه را به چشم يک تکليف نگاه نکنيد؛ به شکل يک تشريف و تکريم نگاه کنيد، که «يوجب شکرا بحسبه»؛ اين توجه به فريضه روزه - که تکريم الهى نسبت به بندگان است - خودش مستوجب شکر است؛ بايد خدا را سپاسگزارى کرد.

ايشان براى گرسنگى و تشنگى که مؤمنين در ماه رمضان خودشان را ملتزم به آن مي‌دانند، فوائد متعددى را بيان مي کنند که متخذ از روايات و برخاسته از دل نورانى اين مرد بزرگ است. از جمله‌ آن ها، يا اهم آنها - که ايشان خودشان مي گويند اين خاصيت از همه مهم‌تر است - اين است که مي گويند اين گرسنگى و تشنگى يک صفائى به دل مي‌بخشد که اين صفاى قلبى زمينه را فراهم مي کند براى تفکر، که «تفکر ساعة خير من عبادة سنة».(1) اين تفکر از نوع تفکر مراجعه به باطن و روح و دل انسان است که حقايق را روشن مي کند و باب حکمت را بر روى انسان مي گشايد. از اين بايد استفاده کرد.

درباره عمر فکر کنيم. عمر سرمايه اصلى هر انسانى است. همه خيرات به وسيله‌ عمر - همين ساعات زودگذر - به دست مى‌آيد؛ اين سرمايه است که مي تواند سعادت ابدى و بهشت جاودان را براى انسان تدارک ببيند. درباره‌ اين عمر فکر کنيم. گذر عمر را ببينيم. ناپايدارى ساعات زندگى و روزها و شب هاى اوقات عمر را احساس کنيم. به اين گذر زمان توجه کنيم؛ «عمر، برف است و آفتاب تموز». لحظه به لحظه از اين سرمايه دارد کاسته مي شود؛ و اين در حالى است که اين سرمايه، همه چيز ماست براى کسب سعادت اخروى؛ چه جورى مصرفش مي کنيم، در کجا مصرفش مي کنيم، در چه راهى آن را خرج مي کنيم؟


دل ما درآن لحظه درچه حال است؟

تفکر در باب مرگ، عبور از اين عالم، لحظه‌ خروج روح از بدن و ملاقات جناب ملک‌الموت؛ اين لحظه براى همه ما پيش مى‌آيد؛ «کل نفس ذائقة الموت»؛(2) همه، اين را مي چشيم. حال ما در آن لحظه چگونه است؟ دل ما در آن لحظه در چه حال است؟ اين‌ها نکاتى است که در خور تدبر و تأمل است. فکر در اين زمينه‌ها، از جمله تفکر لازم و اساسى و ضرورى است.

يک زمينه‌ ديگر براى تفکر، همين دعاهاست. مضامينى که در دعاهاى مأثور هست، فوق‌العاده است. ايشان در همين «مراقبات»مي فرمايند: حقايق و معارفى که در ادعيه‌ رسيده‌ از معصومين (عليهم‌السلام) وجود دارد، يک دهم آن در همه‌ روايات و خطب رسيده‌ از معصومين (عليهم‌السلام) وجود ندارد؛ جز آن روايات توحيدى و خطب توحيدى. اين دعاها خيلى اهميت دارد.

من حالا فقره‌اى از يک دعائى را در نظر گرفته‌ام که چند دقيقه‌اى بعضى از جملات آن را عرض بکنم و تکرارى باشد براى آن کسانى که شنيده‌اند، و تذکرى باشد براى آن کسانى که نشنيده‌اند: دعاى بيستم صحيفه سجاديه؛ دعاى شريف معروف به مکارم‌الاخلاق.


ابعادجديدي ازمفهوم تقوا

اول اين دعا مي فرمايد: «اللهم صل على محمد و آل محمد و حلنى بحلية الصالحين و البسنى زينة المتقين»؛ آرايش بندگان صالح را به من عنايت کن، من را زينت بده به زينت صالحين، و زيور متقين را به من عنايت بفرما. يعنى من را جزو بندگان صالح و متقين و پرهيزگاران قرار بده. بعد درباره متقين خصوصياتى را ذکر مي کند، که اين که مي‌گوئيم زيور متقين را به من عنايت کن، من را مزين به زينت متقين کن، يعنى چه. در چه چيزى ما به زينت متقين و پرهيزگاران زيور پيدا کنيم و نزديک شويم؟ معمولا وقتى صحبت تقوا به نظر مى‌آيد، اجتناب از گناهان فردى و انجام عبادات و اين چيزها به ذهن متبادر مي شود - که البته آنها يقينا هست؛ شکى نيست - اما اينجا امام سجاد (عليه الصلاة و السلام) بيست و دو سه مطلب را در ذيل اين فقره بيان مي کنند که ماها را متوجه به ابعاد جديدى از معناى تقوا، مفهوم تقوا و مصداق تقوا مي کند.

«و البسنى زينة المتقين» در اين چيزها: اول، «فى بسط العدل»؛ گستردن عدالت. عدالت را در ميان جامعه مستقر کنيم؛ عدالت قضائى، عدالت به معناى تقسيم منابع حياتى کشور ميان آحاد مردم، عدالت به معناى تقسيم درست فرصت ها ميان مردم. تقوائى که از ما انتظار مي رود، جزو پايه‌ها و مبانى اين تقواست.


خشم را فرو بخوريد؛ مخصوصا چون يک مسئول اجتماعي هستيد

«و کظم الغيظ»؛ فرو خوردن خشم. يک وقت هست که شما يک فرد معمولى متعارفى هستيد، خشم شما نسبت به يک برادر دينى است، نسبت به يکى از اهل خانواده است، نسبت به يکى از کارکنانتان است - کظم غيظ خيلى فضيلت دارد؛ «و الکاظمين الغيظ و العافين عن الناس»(3) - يک وقت هم هست که شما يک مسئول اجتماعى هستيد، جايگاهى داريد؛ حرکت شما، اثبات و نفى شما، قول و فعل شما در جامعه اثر مي گذارد؛ در يک چنين شرايطى، خشم شما ديگر با خشم يک آدم معمولى برابر نيست. عليه کسانى، عليه جريانى خشمگين مي شويم و حرفى مي زنيم؛ آثار اين چنين خشمى با آثار يک خشم معمولى که حالا انسان بر فرض خشمگين مي شود و يک نفر را کتک مي زند، خيلى متفاوت است. کظم غيظ؛ خشم را فرو بخوريد؛ کار از روى خشم انجام نگيرد. ممکن است شما با يک کسى، با يک جريانى، با يک مجموعه‌اى موافق نباشيد؛ اين جا استدلال و منطق حاکم باشد؛ اگر اين استدلال و منطق آميخته شد با خشم، کار را خراب مي کند؛ تجاوز از حد انجام مي گيرد، اسراف به وقوع مي پيوندد؛ «ربنا اغفرلنا ذنوبنا و اسرافنا فى امرنا».(4) اسراف يعنى زياده‌روى.


نبايد آتش ها را مشتعل کرد

«و اطفاء النائرة»؛ يکى از کارهائى که لازمه تقواى ماست، فرو نشاندن آتش است. اين شعله‌ور شدن آتش - مراد، همين آتش هاى اختلافاتى است که بين مجموعه‌ها هست، بين گروه‌ها هست، بين دستگاه‌ها هست - در حکم آتش سوزان است. سعى همه بايد اين باشد که اطفاء کنند. نبايد بر روى آتش بنزين پاشيد، نبايد آتش ها را مشتعل کرد. اين که ما مکرر در مکرر توصيه مي کنيم به دوستان، به مسئولين، به کسانى که تريبون دارند، به کسانى که حرفشان يا به طور عموم يا در بخشى از فضاى کشور منعکس مي شود، که گفته‌ها را، زبان ها را، اظهارات را، تعبيرات را کنترل و مراقبت کنند، به خاطر اين است. گاهى اوقات يک تعبيرى نه فقط ضد اطفاء نائره است، بلکه مشتعل کردن هرچه بيشتر نائره است؛ اطفاء نيست، بلکه ضد اطفاء است.


نگذاريم با رفتار ما، کسانى که يک ايمان نيمه‌کاره‌اى دارند، به کلى از ايمان ببرند

«و ضم اهل الفرقة»؛ اين کسانى که از جماعت مسلمين جدا مي شوند، از جماعت کشور فاصله مي گيرند، کوشش کنيد اين ها را نزديک کنيد، منضم کنيد. کسانى که ميانه راه هستند، اين ها را به منزل مطلوب برسانيد. نگذاريم با رفتار ما، با عمل ما، با اظهارات ما، با منش ما، کسانى که يک ايمان نيمه‌کاره‌اى دارند، بکلى از ايمان ببرند؛ کسانى که نيمه‌ارتباطى با نظام دارند، از نظام منقطع شوند. عکس اين عمل کنيم؛ کسانى که در نيمه راه هستند، اين ها را جذب کنيم. مصداق هاى تقوا و شعب تقوا اين هاست.


افشاء نکردن معنايش اين نيست که نهى از منکر نکنيد

«و اصلاح ذات البين»؛ ميانه افراد را اگر اختلافى وجود دارد، اصلاح کنيم. «و افشاء العارفة و ستر العائبة»؛ درباره اشخاص، نقاط مثبت را، نقاط خوب را افشاء کنيم، منتشر کنيم. از کسى، از مسئولى کار خوبى سراغ داريد، اين را بيان کنيد و بگوئيد. نقطه مقابل: اگر چنان چه نقطه منفى‌اى سراغ داريد، اين را افشاء نکنيد. افشاء نکردن معنايش اين نيست که نهى از منکر نکنيد؛ چرا، به خود آن کسى که به کارش اشکالى وارد است و بايد ايراد گرفته شود، گفته بشود؛ اما افشاء کردن اين چيزها مصلحت نيست. در اين باره صحبت هاى زيادى هست. اين يک بخشى از اين دعاست. بيست و دو سه مطلب بود که حالا اين شش هفت تايش را اجمالا عرض کرديم. دلهامان را به اين سمت ببريم. از خدا بخواهيم که «البسنى زينة المتقين»؛ آرايش متقين را به ما بدهد. بالاخره چاره جز اين نيست. روزه هم در قرآن «لعلکم تتقون»(5) است؛ روزه را واجب فرمود براى اين که ما تقوا پيشه کنيم. از جمله موارد تقوا اين هاست. اين، آن بخش اولى که عرض کرديم.


گزارش بسيار خوب و مبسوطى که رئيس جمهور محترم دادند، گويا بود

بخش دوم، يک برآورد کلى از وضع کشور است. خب، اين گزارش بسيار خوب و مبسوطى که رئيس جمهور محترم دادند، گويا بود. نقاط برجسته و روشنى در اين گزارش وجود داشت و چقدر خوب است که اين مطالب و اين اطلاعات به گوش مردم برسد و همه بدانند چه زحماتى کشيده شده، چه خدماتى انجام گرفته.


حادثه‌اي بي سابقه درحيات جمهوري اسلامي

من با يک نگاه ديگرى مسائل کلى کشور را مطرح مي کنم، و اين براى ما مهم است. چرا مهم است؟ اولا اطلاع از وضع کلى کشور و اين که ما کجا قرار داريم، به کجا رسيده‌ايم، از کدام طرف بايد برويم، خيلى مهم است، هميشه مهم است؛ ليکن امروز به خصوص اهميت بيشترى دارد و شايد بشود گفت به خاطر اوضاعى که بر دنيا حاکم است، اهميت مضاعفى دارد. اولا اوضاع منطقه يک اوضاع کاملا بى‌سابقه‌اى است. بيدارى اسلامى و حادثه عظيمى که در منطقه به وجود آمده است، اين يک چيزى است که از اول انقلاب تا امروز در حيات جمهورى اسلامى شبيه اين يا چيزى نزديک به اين مطلقا سابقه ندارد؛ کار بزرگى انجام گرفته، حادثه بزرگى اتفاق افتاده. اين که ملتى مثل ملت مصر، اين حرکت عظيم را انجام بدهند، رژيم را ساقط کنند، بعد شعارهاى اسلامى بدهند، موجوديت حکومت جعلى يهودى و صهيونيستى را اوضاع منطقه اين جور تهديد کند، اين ها چيزهائى است که اصلا در ارزيابى‌هاى متعارف نمي گنجد؛ خيلى چيز عظيمى است. خب، ما در يک چنين شرايطى قرار گرفتيم که براى جمهورى اسلامى يک افق روشن عجيبى را ترسيم مي کند.


همه قضاياي بحران اقتصادي غرب گفته نمي‌شود

وضع دنيا هم فراتر از منطقه، باز يک وضع بى‌سابقه‌اى است. بحران اقتصادى عجيبى که گريبان دولت هاى مستکبر غربى را اين‌جور محکم چسبيده و دارد تکان مي‌دهد، اين هم چيز فوق‌العاده‌اى است؛ اين هم چيزى است که به‌آسانى نمي شود از آن گذشت. اين تحليل‌هائى که شما ملاحظه مي‌کنيد غربى‌ها راجع به بحران اقتصادى آمريکا و بعضى از کشورهاى اروپا و اعلام خطرى که نسبت به آينده مي کنند، بخشى از قضاياست؛ همه مطالب گفته نمي شود.

اتاق‌هاى فکر و سياست‌سازان پشت پرده، طراحان مسائل جهانى در کشورهاى قدرتمند عالم - که عمده رسانه‌ها هم دست آن هاست - راضى نيستند که ابعاد اين بحران براى مردم دنيا آشکار شود؛ والا ابعاد بحران خيلى بالاتر از اين حرف هاست؛ که حالا اگر ان‌شاءا... در آخر صحبت وقت باقى ماند، من چند جمله‌اى عرض خواهم کرد.


رشد جريان هاى افراطى و تروريستى در اروپاست

يک مسئله ديگر، رشد جريان هاى افراطى و جريان هاى تروريستى در غرب و به خصوص در اروپاست؛ از نئونازى‌هاى اروپا بگيريد تا نئوکان هاى آمريکا، که دولت قبلى آمريکا از همين ها بود؛ اين ها صريحا اعلام افراطى‌گرى مي کنند. رئيس جمهور سبکسر قبلى آمريکا علنا اعلام کرد که جنگ صليبى در پيش است؛ آغاز جنگ صليبى را اعلام کرد! ديگر از اين افراطى‌گرى بالاتر معنى ندارد.

بعد هم حمله کردند به دو تا کشور اسلامى. کارهاى ديگرى هم در برنامه‌هاشان بود که خداوند به آن ها مهلت نداد و شکست خوردند. خب، اين ها مسائل مهمى است. اين حادثه‌اى که در نروژ اتفاق افتاد، نبايد آن را به صورت يک حادثه موردى ديد. اين جور حوادث غالبا معلول جريان هاى طولانى‌اى است که يک جا خودش را نشان مي دهد و بروز مي کند، و بروز کرد.

حالا چه قدر بتوانند کنترل کنند، جلويش را بگيرند، از ادامه‌اش جلوگيرى کنند، اين موکول به آينده است؛ بايد ديد و مطمئن شد؛ که نمي توانند هم. کمااينکه نئونازى‌ها اول در يک نقطه از اروپا شروع کردند، بعد يواش يواش توسعه پيدا کردند و امروز در خيلى از کشورهاى اروپا اين جريان‌هاى نئونازى با روش هاى تروريستى، با روش هاى خشن دارند اظهار وجود مي کنند.


فرصت‌هايي که مي‌تواند تبديل به تهديد شود

خب، در يک چنين شرايطى، ما بايد خودمان را يک بازشناسى بکنيم، ببينيم ما در چه وضعى هستيم. شرايط مهمى بر دنيا حاکم است که اين ها مي تواند فرصت هاى بزرگى را در پيش روى ما قرار بدهد.

اين فرصت ها را اگر نبينيم، اگر نشناسيم، اگر از آن درست استفاده نکنيم، اگر به هنگام به سراغ اين فرصت ها نرويم، ضرر خواهيم کرد. گاهى هم هست که از دست دادن يک فرصت، خودش مي شود يک تهديد، خودش موجب عقب‌ماندگى است.


ما نقاط مثبتى داريم،نقاط منفى‌ هم داريم؛ هر دو را ببينيم

لذا بد نيست که از اين جهت يک نگاه جمعى و کلى و عمومى به مسائل کشور بکنيم. البته در اين نگاه کلى بايستى واقع‌بينانه نگاه کنيم؛ خودمان را نبايستى دچار خطا کنيم؛ يکسونگرى نکنيم. ما نقاط مثبتى داريم، نقاط منفى‌ هم داريم؛ هر دو را ببينيم.


در رسانه‌ها و غيررسانه‌ها مرتبا منفى‌بافى مي شود

گاهى فقط نگاه منفى غلبه داده مي شود. امروز متأسفانه انسان مشاهده مي کند که در بين برخى مسئولين و نخبگان سياسى و غيره کأنه مد شده است که نگاه، نگاه بدبينانه باشد؛ نگاه منفى باشد؛ نقاط مثبت را نبينند؛ روى نقاط منفى تکيه کنند. در رسانه‌ها و غيررسانه‌ها مرتبا منفى‌بافى مي شود. تا انسان مي گويد هم چرا، مي‌گويند آقا شما نمي گذاريد ما واقعيات را بگوئيم. مي گوئيد سياه‌نمايى است، مي گوئيد فلان است؛ ما مي خواهيم حقايق را بگوئيم. نه، اين يکسونگرى است. خب، اگر فرض بفرمائيد يک واحد توليدى دچار يک اشکالى مي شود و شما مي خواهيد به عنوان يک نگاه واقع‌بينانه آن را بيان کنيد، بسيار خوب، در کنارش مثلا دو تا واحد توليدى هم ايجاد شده. اگر اين نقطه مثبت را بيان کنيم، يک جور مسائل کشور را مي فهميم؛ اگر اين نقطه مثبت را بيان نکنيم، مسائل کشور را جور ديگرى خواهيم فهميد. اگر فقط نقاط منفى را مشاهده کنيم - که البته نقاط منفى وجود دارد - اين طبعا واقع‌بينى نيست؛ اين برآورد درستى از اوضاع کشور به ما نخواهد داد؛ منجر به نااميدى مي شود؛ ضرر اجتماعى‌اش هم اين است. بنده روزها ده بيست تا روزنامه را معمولا همين طور يک مرورى مي کنم. بعضى از روزنامه‌ها هر روزى چهار تا، پنج تا تيتر دارند که هر کدام از اين تيترها کافى است دل يک آدم ضعيف را بلرزاند؛ منفى، منفى، منفى، منفى! اين کار را دوست مي دارند. حالا اغراض سياسى است، اغراض جذب مشترى است؛ هرچه هست، نمي دانيم؛ کسانى را متهم نمي کنيم؛ اما اين واقعيت است، اين غلط است. غلبه دادن نگاه منفى، خلاف واقع‌بينى است؛ موجب نااميدى است.


نقاط منفى را هم بايد در کنار نقاط مثبت ديد

نقطه مقابلش هم همين جور است. يعنى غلبه دادن نگاه مثبت، بدون ديدن نقطه منفى، اين هم گمراه کننده است؛ موجب يک رضايتي در انسان مي‌شود که احيانا اين رضايت ، رضايت کاذب است؛ اين هم درست نيست. نقاط منفى را هم بايد در کنار نقاط مثبت ديد. اين کار را کشور و نظام توانسته انجام بدهد، اين کار را نتوانسته انجام بدهد؛ اين دو تا را در کنار هم ببينيم. بنابراين اگر بخواهيم اوضاع کشور را درست به دست بياوريم، بايد نقاط منفى و نقاط مثبت را در کنار هم مشاهده کنيم.


بنشينند يک فهرستى از نقاط مثبت، يک فهرستى از نقاط منفى تهيه کنند

خب، اين بحث طولانى‌ لازم دارد. من خواهشم اين است که مسئولان، نخبگان، دانشگاهيان و حوزويان بنشينند روى اين بحث کار کنند. من امروز يک سررشته مختصرى را مطرح مي کنم، اما اين کار طولانى‌ لازم دارد. بنشينند يک فهرستى از نقاط مثبت، يک فهرستى از نقاط منفى تهيه کنند. اين نقاط مثبت ظرفيتها را به ما نشان خواهد داد که ما چه ظرفيت ها و چه امکاناتى در کشور داريم. آن ستون نقاط منفى اولويت‌ها را به ما نشان خواهد داد که چه کارهايى را بايد بکنيم. وقتى که اين دو تا را در کنار هم گذاشتيم، اين مي تواند راه ما را روشن کند؛ بفهميم چه کار کنيم.

من اينجا پنج شش نقطه را نوشتم، که اينها محصول يک حرکت مستمر به‌هم‌پيوسته نظام جمهورى اسلامى در طول سى و دو سال است، که البته فراز و نشيب داشته است؛ يعنى بعضى سال ها، بعضى دوره‌ها، بعضى دولت ها بهتر، بعضى‌ها عقب‌تر؛ ليکن مجموعا در طول اين مدت، ما اين نقاط مثبت را داشتيم.


اولين نقطه مثبت؛ توانايي غلبه برتهديدها

اولين نقطه مثبت و نقطه قوت نظام اين است که نظام ثابت کرده است که توانايى غلبه بر تهديدها را دارد؛ اين خيلى چيز مهمى است. ما در طول اين سى و دو سال تهديدهاى فراوانى داشتيم - تهديد سياسى، تهديد امنيتى، تهديد نظامى، تهديد اقتصادى - لازمه اين تهديدها اين بوده است که نظام ضربه بخورد. البته آنها مي خواستند نظام را ساقط کنند - حالا اين، دور از دسترسشان بود - لااقل نظام را عقب نگه دارند، کشور را عقب نگه دارند. نظام بر همه اين تهديدها غلبه پيدا کرده است؛ يک نمونه‌اش جنگ تحميلى بود، يک نمونه‌اش حرکات آمريکايى‌ها بود، يک نمونه‌اش تحريم‌هاى گوناگون بود.

بعضى از اين ها مستقيما از طرف بيگانگان بود؛ مثل تحريم ها. تحريم ها سال هاى متمادى وجود داشته است، اما سال هاى اخير شدت پيدا کرده؛ خودشان گفتند تحريم فلج‌کننده. چه به کمک سازمان ملل - که در اختيار خودشان بود - و چه مستقلا، اين تحريم ها را تحميل کردند. اينها مربوط به بيگانگان بود، که مستقيما آنها دخالت داشتند. تهديدهايى هم بود که زمينه‌هاى داخلى داشت؛ اگرچه دشمن هم مي توانست از آنها استفاده کند؛ مثل مسئله قوميت ها در کشور. نظام بر همه اينها غلبه کرد. امروز قوميت هاى گوناگون کشور ما، همه برادروار در کنار هم دارند زندگى مي کنند؛ احساس اتصال به نظام و دلبستگى به نظام در همه آنها محسوس و مشهود است. به نظر من اين يکى از مهمترين نقطه قوتهاست. ما در محاسبه نقاط قوت نظام بايد اين را در نظر بگيريم. نظامى تنها، بدون پشتيبان بين‌المللى، با دشمنى قدرتمندترين قدرتمندان مادى جهانى، در طول سى و دو سال با تهديدهاى متوالى و پى‌درپى مواجه بوده، اما بر همه اين تهديدها فائق آمده؛ اين خيلى نقطه مهمى است. به نظر من نقطه قوت درجه اول نظام اين است.


دومين نقطه مثبت؛ اعتماد مردم به نظام

دوم: اعتماد ميان مردم و نظام. کمتر کشورى در دنيا وجود دارد که اعتمادى را که مردم ايران نسبت به نظام جمهورى اسلامى دارند، نسبت به نظام حکومتى خود داشته باشند. دليل اين اعتماد هم همين پديده‌هاى روشنى است که جلوى چشم همه است. باز يک عده‌اى اينها را نمى‌بينند، هى دم از بى‌اعتمادى مردم مي زنند؛ نخير، مردم به نظام اعتماد دارند. يک دليل، همين انتخابات دو سال قبل است که بيش از هشتاد درصد از مردمى که حق رأى داشتند و قادر به رأى دادن بودند، در انتخابات شرکت کردند. کجاى دنيا چنين چيزى هست؟


ان‌شاءا... خواهيد ديد روز قدس باز مردم چه عظمتى را از خودشان نشان مي دهند

يک نمونه، همين دو راهپيماىي است که ما هر سال داريم؛ راهپيمايى بيست و دو بهمن و راهپيمايى روز قدس. اين راهپيمايى‌ها مربوط به نظام است؛ مربوط به هيچ دولتى، مربوط به هيچ جريان خاصى نيست؛ مال نظام است. شما ببينيد مردم در اين حرکت عظيم چه مي کنند؛ در سرماى بيست و دو بهمن، در ماه رمضان با دهان روزه؛ چه اوقاتى که هوا سرد بود، چه حالا که هوا گرم است. ان‌شاءا... خواهيد ديد روز قدس باز مردم چه عظمتى را از خودشان نشان مي دهند. اين نشان دهنده علاقه‌مندى و دلبستگى مردم به نظام است. اعتماد به نظام، از اين بهتر و روشن‌تر نمي شود. اين حضور، حضور بسيار پرمعنايى است.


حرکت عظيم نهم دي متوجه انقلاب است

علاوه بر اين، در موارد خاص، مثل نهم دى سال 88، به مجرد اين که مردم احساس کردند حرکتى که شروع شده است، متوجه به نظام است، متوجه به انقلاب است، متوجه به شخص خاص و دولت خاصى نيست، آن حرکت عظيم را از خود نشان دادند. اينجور نبود که فقط جوان هاى پرشور به ميدان بيايند؛ همه آمدند. حادثه نهم دى يک حادثه عجيبى است؛ به خاطر دلبستگى مردم به نظام بود. اين ها نشان دهنده اعتماد مردم است. متأسفانه مي شنويم همين طور در اظهارات مصلحت‌جويانه، مکرر مي گويند: آقا اعتماد از دست رفته مردم را برگردانيد! کدام اعتماد از دست رفته؟! مردم به نظام اعتماد دارند، نظام را دوست دارند، از نظام دفاع مي کنند؛ اينها نمونه‌هايش بود که عرض کرديم.


سومين نقطه مثبت؛ پيشرفت درشرايط تحريم

سوم: پيشرفت در شرايط تحريم. يکى از نقاط مهم قوت کشور اين است. در سخت‌ترين شرايط تحريم، کشور پيشرفت کرده. در چه چيزى پيشرفت کرده؟ يکى در مقوله علم و فناورى، که آقاى رئيس جمهور در گزارششان به اين مسئله اشاره کردند. ما در زمينه هسته‌اى پيشرفت کرديم، در زمينه فناورى زيستى پيشرفت کرديم، در فناورى نانو پيشرفت کرديم، در فناورى انرژى‌هاى نو پيشرفت کرديم، در صنايع هوافضا پيشرفت کرديم، در ساخت ابررايانه‌ها پيشرفت کرديم، در مسئله بسيار مهم سلول هاى بنيادى پيشرفت کرديم، مسئله شبيه‌سازى همين جور، در راديوداروها همين جور، در نانوداروهاى ضد سرطان همين جور؛ اينها همه جزو دانش هاى سطح بالاى دنياست. اين چند موردى که من گفتم و بعضى از موارد ديگر، جزو دانش هاى درجه يک سطح بالاى دنياست، که بعضى از اينها را پنج تا کشور، ده تا کشور در دنيا بيشتر ندارند؛ ما در اينها پيشرفت کرديم؛ اين در حالى بود که درهاى انتقال دانش از همه سوى دنيا روى ما بسته است.


اشاره به مقاله يک روز نامه آمريکايي درباره استثنا بودن ايران در کسب فناوري هسته اي

من مقاله‌اى را مي خواندم که از يک روزنامه آمريکايى نقل کردند که همين دو سه روزه منتشر شده. مي گويد ايران در مسئله هسته‌اى يک استثناء است. چين به مسئله هسته‌اى رسيد، از کى گرفت؛ پاکستان رسيد، از کى گرفت؛ هند رسيد، از کى گرفت؛ ايران از کى گرفت؟ آن مقاله مي نويسد: از هيچ کس. اين در شرايطى بود که هم تحريم بود و امکانات پيشرفت هسته‌اى به او نمي دادند، و هم با او مبارزه مي کردند؛ مثل همين ويروس رايانه‌اى که داخل تشکيلات ما فرستادند. دانشمندان ما، جوان هاى ما در مقابل اينها ايستادند، پيش رفتند و نقشه دشمن را خنثى کردند. او حتى به ترور دانشمندان هسته‌اى ما اشاره مي کند. اينها چيزهايى است که دشمنان ما دارند مي گويند. اين مقاله در روزنامه واشنگتن پست درج شده است. خب، اين پيشرفت در علم و فناورى است.

پيشرفت در ايجاد زيرساخت هاى کشور - همين آمارهايى که شنيديد - در جاده، بزرگراه، سد، سيلو، کارخانجات، توليد فرآورده‌هاى مهم صنعتى، فولاد، سيمان و امثال اينها. ايجاد زيرساخت هاى فراوان در کشور، توانمندى‌هاى فنى و مهندسى در صنايع گوناگون، پيشرفت است.


در زمينه‌هاى علمى، هر کارى که زيرساخت آن در کشور موجود باشد، جوان هاى ما آماده هستند آن را انجام دهند

پيشرفت در اعتماد به نفس ملى. امروز به خصوص جوانهاى ما اعتماد به نفسشان از ده سال پيش، از بيست سال پيش بيشتر است. ايشان درست گفتند، بنده هم اطلاع دارم؛ در زمينه‌هاى علمى، هر کارى که زيرساخت آن در کشور موجود باشد، جوانهاى ما آماده هستند آن را انجام دهند. يعنى هيچ چيزى نيست که ما به جوانهاى دانشمندمان بگوئيم اين را دنبال کنيد و اينها بعد از اندکى نتوانند؛ مشروط بر اينکه زيرساختش موجود باشد. ما بحمدا... يک چنين وضعى داريم. کارهاى عمرانى گسترده‌اى در کشور انجام گرفته؛ اينها پيشرفت است. در اين زمينه‌ها پيشرفتهاى خيلى زيادى داشتيم.


چهارمين نقطه مثبت؛ اعتباربين المللي

چهارم از نقاط مثبت: اعتبار بين‌المللى. بنده موافق نيستم با اين نظر که امروز وضع ما از لحاظ بين‌المللى وضع منفى است؛ به هيچ وجه. گاهى اين مسئله در بعضى از اظهارات شنيده مي‌شود، گفته مي شود. نخير، امروز وضع ما از لحاظ بين‌المللى بسيار خوب است.

امروز جمهورى اسلامى در فضاى سياست بين‌المللى، به عنوان يک کشور محترم، اثرگذار، معتبر و متنفذ در دنيا شناخته شده است. اين عزت بين‌المللى را که ناشى از عوامل خاص خودش است - حضور مردم، ايستادگى مردم، شعارهاى روشن و واضح انقلاب در دست و زبان مردم و مسئولين - فلان حرکت يک دولتى در يک گوشه دنيا که حالا يک دهن‌کجى‌ مي کند، يک حرفى مي‌زند، نمي تواند خدشه‌دار کند. اين حرکت ها هميشه بوده.


ماجراهاي محورشرارت و ميکونوس؛ هرزمان کوتاه آمديم پرروشدند

بعضى خيال مي کنند اگر امروز فلان دولت مستکبر، چه در اروپا، چه در غير اروپا، نسبت به جمهورى اسلامى يک حرفى مي زند، يک چيزى مي گويد، يک اظهارنظرى مي کند که اهانت‌آميز به جمهورى اسلامى است، اين معنايش تنزل رتبه جمهورى اسلامى است؛ نه، اينها هر وقت توانستند، کردند. آن زمانى هم که ما متأسفانه يک مقدارى در مقابل دشمن کوتاه مى‌آمديم، از اين کارها مي کردند. اين جور نيست که ما حالا چون ايستادگى کرديم، چون استقامت به خرج داديم، بگوئيم اين ها را سر لج آورديم؛ نه. يک روزى در خطابه‌هاى مسئولين مان مناقب آمريکا ذکر مي‌شد؛ همان روزها رئيس جمهور وقت آمريکا با سبک سرى تمام، ايران را به عنوان محور شرارت معرفى کرد! يک روزى يکى از دولت‌هاى اروپائى نسبت به جمهورى اسلامى اظهار علاقه و ارتباط و اين‌ها مي کرد؛ همان دولت سر قضيه قهوه‌خانه ميکونوس دادگاه تشکيل داد، مسئولين درجه يک کشور را در آن دادگاه متهم کرد! دولت هاى اروپائى با آنها همدست شدند، همه‌شان سفراى خود را از تهران فراخوانى کردند؛ اين ها که يادمان نرفته. خواستند سيلى بزنند، البته سيلى سخت‌ترى خوردند. از همين حسينيه آن‌چنان سيلى‌ خوردند که بعد تا مدتها دنبال علاجش بودند! هر وقت توانستند، آنها درصدد سيلى زدن برآمدند. هر وقت ما کوتاه آمديم، يک خرده‌اى سست برخورد کرديم، آنها پرروتر شدند. نخير؛ ايستادگى جمهورى اسلامى، تصريح به شعارهاى انقلاب، تصريح به مبانى انقلاب، عزت ما را در دنيا بيشتر کرده است.


ثبات کشور ششمين نقطه مثبت

امروز بحمدا... اعتبار بين‌المللى ما بسيار خوب است. متقابلا دولت آمريکا - که دشمن قلدر صريح مقابل ما بود - امروز منفورترين کشور در منطقه اسلامى است. در دنيا نظرسنجى مي کنند - اين را خودشان دارند اعلام مي کنند – مي گويند اعتبار و آبروى آمريکا در کشورهاى اسلامى، در اين منطقه، روزبه‌روز سقوط کرده و پائين رفته. البته اگر ملت هاى اروپا بفهمند که مشکلاتشان ناشى از آمريکا و ناشى از تسلط رژيم صهيونيستى بر سياست هاى آنهاست، اين افت محبوبيت آمريکا در اروپا هم به مراتب بيشتر خواهد بود و همه اين حرکات عليه آمريکا بسيج خواهد شد؛ و اين چيزى است که در آينده نه چندان دورى اتفاق مى‌افتد.


درنقطه مقابل آمريکا منفورترين است

نقطه روشن ديگر، مسئله ثبات کشور است؛ على‌رغم اين همه توطئه، اين همه دسيسه. البته ثبات غير از رکود است. ما در کشور رکود نداريم؛ حرکت داريم، پيشرفت داريم، جوشش داريم؛ اما نظام، نظام ثابت و مستقرى است؛ استحکام دارد. اينها نقاط مثبت ماست. البته نقاط مثبت فراوان ديگرى هست: الهام‌بخشى، الگوسازى، ضعيف شدن دشمنانمان در صحنه بين‌المللى، نااميدى دشمن از منفعل کردن انقلاب. با اينکه روش هاى دشمنان ما پيچيده‌تر شده، امکاناتشان بيشتر شده - اين اينترنت و اين تشکيلات گوناگون عجيبى که در دنيا وجود دارد، شبکه‌اى که بر دنيا حاکم است - در عين حال از انفعال جمهورى اسلامى مأيوس شده‌اند.


کشور ما با امکاناتى که داريم، مي تواند صد و پنجاه ميليون نفر جمعيت داشته باشد

تجربه متراکم در قانونگذارى، در اجرا؛ اين هم جزو نقاط درخشان کشور است. جمعيت کشور، هفتاد و پنج ميليون. البته بنده همين جا عرض بکنم؛ من معتقدم که کشور ما با امکاناتى که داريم، مي تواند صد و پنجاه ميليون نفر جمعيت داشته باشد. من معتقد به کثرت جمعيتم. هر اقدام و تدبيرى که مي خواهد براى متوقف کردن رشد جمعيت انجام بگيرد، بعد از صد و پنجاه ميليون انجام بگيرد!


نقاط ضعف ما، هم در زمينه‌هاى اقتصادى است، هم در زمينه‌هاى فرهنگى است

خب، اينها نقاط مثبت و درخشانى بود که بحمدا... وجود دارد. البته نقاط مثبت ما بيشتر از اينهاست. اما نقاط ضعف هم داريم. اگر نقاط منفى را نبينيم، ضعفهاى خودمان را نشناسيم، يقينا ضربه خواهيم خورد. نقاط ضعف ما، هم در زمينه‌هاى اقتصادى است، هم در زمينه‌هاى فرهنگى است. ما خطاها داشتيم، ضعف ها داشتيم، بر بعضى از چالش ها نتوانستيم غلبه کنيم؛ اين واقعيتى است. حتى در همان تهديدهايى که مستقيما از طرف دشمن هست، اگر ما ضربه‌اى خورديم، تقصير خود ماست، کوتاهى‌هاى خود ماست.


خطا ازخودمان است

قرآن کريم در قضيه جنگ احد مي فرمايد: «او لما اصابتکم مصيبة قد اصبتم مثليها قلتم انى هذا قل هو من عند انفسکم».(6) در قضيه احد، آن حادثه تلخ اتفاق افتاد: مسلمان ها اول پيروز شدند، بعد يک عده‌اى مأموريت‌ها را فراموش کردند، تنگه را رها کردند، رفتند سراغ غنيمت جمع کردن؛ دشمن هم توانست نيروهاى اسلام را دور بزند، بيفتد به جانشان، تعدادى از آنها را بکشد، آنها را منهزم کند؛ به طورى که مسلمان ها از ترسشان مجبور شدند به کوه پناه ببرند. جان مبارک پيغمبر به خطر افتاد، به پيغمبر ضربه وارد آمد. بعد مسلمانها گفتند: خب، چرا اينجورى شد؟ خدا به ما وعده پيروزى داده بود. خداى متعال مي‌فرمايد که ما شما را پيروز کرديم، وعده خدا عملى شد، اما شما خودتان هستيد که کار را خراب کرديد.


در ميدان جنگ، زدن و خوردن، هر دو هست

اولا اگر دشمن به شما ضربه زد، شما هم متقابلا به دشمن ضربه‌ها زديد - «قد اصبتم مثليها» - تعجب نکنيد؛ بالاخره در ميدان جنگ، زدن و خوردن، هر دو هست. در عرصه جنگ بزرگ ميدان سياست و اقتصاد جهانى، آدم، هم مي‌زند، هم مي‌خورد؛ نبايد خلاف انتظار باشد. اما «قلتم انى هذا»؛ مي‌گوئيد ما از کجا اين ضربه را خورديم. بعد قرآن مي‌فرمايد: «قل هو من عند انفسکم»؛ از خود شما بود، خودتان خطا کرديد. ما يک جاهائى خطا کرديم - «ان ا... على کل شى‌ء قدير»(7)


سرگرم منازعات شديم، دلبستگي‌هايمان را زيرپا نگذاشتيم

-يک جاهائى طبق وظيفه عمل نکرديم؛ يک جاهائى مراقبت هائى که بايد انجام بدهيم، انجام نداديم؛ يک جاهائى دلبستگى‌هاى خودمان را زير پا نگذاشتيم؛ اينها منجر شده به اشکالاتى - اين را هم بايد در نظر داشته باشيم - به چيزهائى که بايد از آن پرهيز کرد و برحذر بود، سرگرم شديم؛ به منازعات سياسى، به مشاجرات سرگرم شديم؛ به رفاه‌طلبى سرگرم شديم، به منشهاى اشرافى سرگرم شديم؛ اينها نقاط ضعف است.


وقتى من و شما زندگى‌مان را زندگى رفاه‌طلبانه و اشرافى قرار بدهيم، مردم از ما ياد مي گيرند

وقتى من و شما زندگى‌مان را زندگى رفاه‌طلبانه و اشرافى قرار بدهيم، مردم از ما ياد مي‌گيرند. يک عده‌اى منتظر بهانه‌اند؛ به ما نگاه مي کنند، مي‌گويند آقا ببينيد اينها چه جورى زندگى مي کنند، ما هم مي خواهيم همين جور زندگى کنيم. اينها کسانى هستند که دستشان مي رسد. يک عده‌اى معتقدند که بايد در زندگى مقتصد بود، نبايد اسراف کرد، نبايد افراط کرد؛ اينها وقتى نگاه مي کنند مى‌بينند من و شما اسراف مي کنيم، مي گويند خب، ما از اينها که بالاتر نيستيم؛ اينها که رؤساى ما هستند. اين کارها خطر دارد. روش انقلاب و انقلابيون به تبع آموزش اسلام، اعراض از زندگى رفاه‌طلبانه براى خود بود.


براى مردم رفاه ايجاد کنيد اما براي خودتان نه

براى مردم هرچه مي توانيد، رفاه ايجاد کنيد؛ هرچه مي توانيد، درآمد ملى را زياد کنيد؛ هرچه مي توانيد، در کشور ثروت توليد کنيد؛ اما خودتان نه. مسئولين لااقل تا وقتى مسئولند، به زندگى رفاه‌طلبى رو نکنند.


غفلت ازروحيه جهادي؛ بي مبالاتي نسبت به بيت‌المال

غفلت از روحيه جهادى و ايثار، غفلت از تهاجم فرهنگى دشمن، غفلت از در کمين بودن دشمن، غفلت از نفوذ دشمن در فضاى رسانه‌اى کشور، بى‌مبالاتى نسبت به حفظ بيت‌المال؛ اينها گناهان ماست، اينها نقاط ضعف ماست.


رفتارهاى قبيله‌اى در ميدان سياست واقتصاد

ميل به رفتارهاى قبيله‌اى در ميدان سياست، در ميدان اقتصاد، از ديگر نقاط ضعف ماست. رفتار قبيله‌اى معنايش اين است که تخطئه يا تأييدى که نسبت به کار کسى مي‌کنم، ناشى نباشد از ماهيت عمل او؛ ناشى باشد از نحوه ارتباط او با من. اگر از قبيله ما کسى کار خطائى انجام داد، راحت قابل اغماض باشد؛ اما از قبيله مقابل اگر همان کار را انجام داد، اين قابل پيگيرى و تعقيب مي شود. کار خوب اگر از کسى که مربوط به قبيله ماست، انجام گرفت، قابل تحسين و تشويق باشد؛ اگر از قبيله ديگر بود، نه. رفتار قبيله‌اى اين است. اين رفتار، اسلامى نيست، انقلابى نيست. ما متأسفانه اين گونه رفتار را در ميان خودمان داريم. نمي گويم همه‌گير است، فراگير است؛ اما وجود دارد.


مسئله اشتغال ، مسئله تورم ، مسئله فرهنگ کار ، مسئله ساعات مفيد کار حل‌نشده است

در زمينه اقتصاد فعاليتهاى زيادى شده، باارزش هم هست؛ اما مسئله اشتغال حل‌نشده است، مسئله تورم حل‌نشده است، مسئله فرهنگ کار حل‌نشده است، مسئله ساعات مفيد کار حل‌نشده است. فرهنگ کار بايد در کشور يک جورى باشد که مردم کار را عبادت بدانند؛ هر يک ساعت کار را با شوق بيفزايند در مدت و مقدار کارى که انجام مي‌دهند. بايد کار کرد. با بيکارى و بى‌ميلى به کار و تنبلى و وادادگى، کشور پيش نخواهد رفت.


در زمينه فرهنگ، اخلاق عمومى و عدم رواج فضائل اخلاقى، مشکلاتى داريم

در زمينه فرهنگ، اخلاق عمومى و عدم رواج فضائل اخلاقى، مشکلاتى داريم. بايد روزبه‌روز فضائل اخلاقى در بين ما رشد کند. صبر ما، شکر ما، ذکر ما، احسان ما، مروت ما نسبت به ديگران، اجتناب ما از ايذاء ديگران، ميل ما به خدمت به ديگران، روزبه‌روز بايد در بين جامعه رشد پيدا کند. اينها به خودى خود پيش نمى‌آيد؛ اينها کار لازم دارد، تلاش لازم دارد. در اين زمينه‌ها کوتاهى داريم.


ترويج خشونت و رواج فرهنگ اسراف و تجمل گرايي

رواج فرهنگ اسراف و تجمل‌گرائى در جامعه، رشد يا عدم توقف ميل به خشونت در برخى از بدنه جوان کشور، مضر است. ما فيلم هائى پخش مي کنيم که خود آن کسانى که سازنده اين فيلم ها هستند، به خودشان هشدار مي دهند و مي خواهند خطر اين فيلم ها را که توليد خشونت در جامعه است، متوقف کنند؛ ولى ما حالا داريم اين ها را منتشر مي کنيم! اينها مضر است. بچه‌هاى ما از اول با خنجر و با قمه و با اسلحه گرم - البته پلاستيکى‌اش - آشنا بشوند، انس پيدا کنند، ياد بگيرند؛ خب، اينها خطرات دارد، اشکالات دارد، تبعات دارد، در جامعه آثارش را هم مى‌بينيم؛ اين جزو ضعف هاى ماست.

چند سال پيش من در يکى از مجلات آمريکائى ديدم که مصلحينى در آنجا پيشنهاد کرده بودند که اين فيلم هاى رايج غالب هاليوودى را که در آنها يا شهوت بود يا خشونت، يواش يواش کم کنند و فيلمهاى خانوادگى، فيلم هاى معصومانه و نجيبانه را رايج کنند. آنها به فکرند، حالا ما تازه از آنها ياد گرفته‌ايم!


مواد مخدرصنعتي، تهييج غريزه جنسي و نحوه طرح مباني اعتقادي

عدم مقابله درست و منطقى با تباه کردن نسل جوان، يکى ديگر از مشکلات ماست. يک نقشه، تباه کردن نسل جوان است. ما در اين خصوص تا حالا مقابله درستى نداشته‌ايم و موفق نشده‌ايم. همچنين مواد مخدر صنعتى و تهييج غريزه جنسى و از اين چيزها. طرح درست مبانى اعتقادى؛ چه مبانى اعتقادى مربوط به اسلام، چه آنچه که مربوط به انقلاب و نظام جمهورى اسلامى است. عرض کرديم؛ نقاط قوت، اميدهاى ما را افزايش مي‌دهد، ظرفيتها را به ما نشان مي‌دهد؛ نقاط منفى اولويت‌ها را به ما نشان مي‌دهد که چه کار بايد بکنيم.


اوضاع منطقه درست عکس سياست هاى قدرت هاى غربى و آمريکا و صهيونيسم بين‌الملل پيش مي رود

در مورد مسائل منطقه وقت گذشت؛ به نظرم الان بايد حدود اذان باشد. در يک کلمه بايد عرض بکنم که اوضاع منطقه درست عکس سياست هاى قدرتهاى غربى و آمريکا و صهيونيسم بين‌الملل دارد پيش مي‌رود. آنها راجع به ايران برنامه‌هائى داشتند؛ درست عکس آن چه که آنها مي خواستند، خداى متعال مقدر کرد و پيش آمد.


آن چه آن‌ها درباره ما عمل کردند خداوند عکسش را براي آن‌ها مقدر کرد

آن ها ايران را تحريم کردند، اما بحران اقتصادى گريبان خودشان را گرفت. آنها فتنه 88 را براى زمين زدن جمهورى اسلامى تقويت کردند - يا تدارک کردند، يا لااقل پشتيبانى و تقويت کردند - اما نظام ها و رژيم هاى وابسته به خودشان يکى پس از ديگرى زمين خورده يا متزلزل شده. آنها به عراق و افغانستان حمله کردند، براى اينکه ايران را محاصره کنند - بزرگانشان گفتند که اين براى محاصره ايران است - اما خودشان محاصره شدند؛ پاشان در گل فرو رفته، به دام افتادند. آنچه که آنها درباره ما تدبير و عمل کردند، خداى متعال عکسش را مقدر کرد و نشد.


آوردن نامبارک مصر توى قفس و وارد دادگاه کردن، يک حادثه پرمعناى عجيبى است

در مورد منطقه هم حوادث - همين طور که گفتم - فوق‌العاده است. واقعا ابعاد آنچه که در مصر و در تونس و در يمن و در بعضى از مناطق ديگر دارد اتفاق مى‌افتد، الان قابل محاسبه نيست؛ ابعاد اين خيلى عظيم است. اين آوردن نامبارک مصر توى قفس و وارد دادگاه کردن، اصلا يک حادثه پرمعناى عجيبى است. مسئله فقط مسئله اينکه يک رژيمى رفت يا يک قدرتى رفت و يکى ديگر جايش مى‌آيد، نيست؛ از اين خيلى عميق‌تر است. امروز رژيم اشغالگر قدس محاصره است در بين کشورهائى که براى مقابله با او انگيزه دارند. حوادث، حوادث عجيبى است. البته مرتب دارند تلاش مي کنند براى اينکه بر امواج بحران در اين منطقه سوار شوند و بيدارى را به نحوى کنترل کنند؛ اما نتوانستند و ان‌شاءا... به برکت بيدارى ملت ها نخواهند توانست؛ کمااينکه حالا همين شعارهاى اسلامى‌ که در مصر داده شد، باز مجددا خواب اينها را پريشان کرد.


در مورد مسائل ليبى نگرانم

البته من در مورد مسائل ليبى نگرانم. در ليبى، سياست غرب، سياست بسيار رذيلانه و موذيانه‌اى است. اينها از قيام مردم سوءاستفاده کردند. براى آنها، ماندن و جا پا باز کردن در ليبى خيلى مهم است. اولا مسئله نفت ليبى است که برايشان مهم است، ثانيا فضاى وسيع اين کشور است که مي توانند در جاهاى مختلفش پايگاه بزنند، ثالثا اشراف بر کشور مصر و کشور تونس؛ دو تا کشور انقلابى. در شرق ليبى مصر است، در غرب ليبى تونس است؛ علاوه بر اين که از آنجا مي توانند بر سودان و بر الجزاير و بر همه کشورهاى اين منطقه مسلط باشند. مي خواهند آنجا جاپا محکم کنند. مي خواهند زيرساخت هاى اين کشور را ويران کنند تا بعد اگر راه‌هاى ديگر ممکن نشد، از اين طريق خودشان را در ليبى تثبيت کنند. الان دارند زيرساختها را ويران مي‌کنند. به اسم حمايت از مردم، جاده‌ها ويران مي شود؛ پالايشگاه‌ها ويران مي‌شود؛ مختصر کارخانجاتى که دارند، ويران مي‌شود. بايد اينها ساخته بشود. مردم ليبى خودشان اين توانائى را ندارند؛ اينها به بهانه ساختن، آنجا مى‌آيند. من از مسئله ليبى نگرانم. پروردگارا! مردم ليبى را نجات بده؛ مردم يمن را نجات بده؛ مردم بحرين را نجات بده؛ مردم منطقه و مسلمانان منطقه را روزبه‌روز بيدارتر و استوارتر بفرما. پروردگارا! ما را مشمول رضايت خودت قرار بده. از آنچه کرديم، از آن چه گفتيم، از آن چه شنيديم، راضى باش و آن را از ما قبول بفرما. پروردگارا! قلب مقدس ولى‌عصر را از ما راضى و خشنود کن. زندگى ما و مرگ ما را براى اسلام و در راه اسلام قرار بده.

والسلام عليکم و رحمةا... و برکاته

1) مستدرک، ج 11، ص 183

2) آل عمران: 185

3) آل عمران: 134

4) آل عمران: 147

5) بقره: 183

6) آل‌عمران: 165

7) همان


برچسببر چسب ها : مواد مخدرصنعتي، تهييج غريزه جنسي و نحوه طرح مباني اعتقادي ,نحوه طرح مباني اعتقادي ,تهييج غريزه جنسي ,مواد مخدرصنعتي ,رواج فرهنگ اسراف و تجمل‌گرائى در جامعه ,ترويج خشونت و رواج فرهنگ اسراف و تجمل گرايي ,هاليوود ,اخلاق عمومى ,فضائل اخلاقى ,مسئله اشتغال ,اشتغال ,مسئله تورم ,تورم ,فرهنگ کار ,مسئله ساعات مفيد کار ,رفتارهاى قبيله‌اى در ميدان سياست واقتصاد ,جمهورى اسلامى ,حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ,قواي مجريه ,ارزيابي واقع‌بينانه از جايگاه نظام اسلامي ,
پنجشنبه 15 فروردين 1392
ادامه مطلب
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط دیوونه در تاریخ 1392/1/16 و 0:57 دقیقه ارسال شده است

هر سینه که دوست دار زهراست

آشفته و بی قرار زهراست

گنجینه ی هفت آسمان ها

در سینه ی خون نگار زهراست

از شرح کرامتش همین بس

عالم همه وام دار زهراست
پاسخ : بسیارسپاسگزار


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی
عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
آمار کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :

رمز عبور را فراموش کردم ؟
آمار مطالب آمار مطالب
کل مطالب کل مطالب : 21
کل نظرات کل نظرات : 5
آمار کاربران آمار کاربران
افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا تعداد اعضا : 8

کاربران آنلاین کاربران آنلاین

آمار بازدید آمار بازدید
بازدید امروز بازدید امروز : 134
باردید دیروز باردید دیروز : 1
ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
بازدید هفته بازدید هفته : 145
بازدید ماه بازدید ماه : 226
بازدید سال بازدید سال : 522
بازدید کلی بازدید کلی : 6,526

اطلاعات شما اطلاعات شما
آِ ی پیآِ ی پی : 54.81.238.157
مرورگر مرورگر :
سیستم عامل سیستم عامل :
خبرنامه
براي اطلاع از آپيدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود